Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozmnožování a péče o mláďata :)

28. 8. 2013
 
ObrazekU myší se pozná pohlaví poměrně snadno, a to podle vzdálenosti vyústění řitního a pohlavního otvoru, tedy podle šířky tzv. hrázky.
U samečka jsou tyto dva otvory od sebe poměrně vzdálené
U samičky leží oba otvory vždy v bezprostřední blízkosti a mléčné bradavky bývají mnohem zřetelnější než u samečků.
Do chovu zařazujeme zvířata ve věku 3 měsíců, kdy jsou již fyzicky dospělá (pohlavní dospělost nástává mnohem dříve než fyzická).
K jednomu samci nedáváme víc jak 6 samic. Březí samici můžeme ponechat ve skupině. Ihned po porodu je samice znovu nakryta, proto pokud chováte myšky v párech, měli byste těsně před porodem samečka od samičky oddělit.
Samice jsou březí 19-21 dní a během roku mívají 5-10 vrhů po 4-15 mláďatech.
U některých druhů myší jako je tomu například u nunu samic dochází k velkému úhynu mláďat (i 100% úhyn), protože bezsrsté myšky mívají problémy s laktací (vytváří se jim nedostatek a nebo žádné mléko).
Pokud nunu samička na svá mláďata nestačí je nutné ihned po porodu mláďata odebrat a podstrčit osrstěné samičce se stejně starými (právě narozenými) mláďaty, která mláďata odkojí.
Samice se o mláďata stará zhruba 3 týdny, po celou tuto dobu je kojí mateřským mlékem, pečuje o jejich čistotu a bezpečnost. Oči se mláďatům otvírají přibližně po 2 týdnech života a v této době začínají ochutnávat pevnou stravu.
Zhruba po 3 dnech začne mláďatům růst srst. Srst je plně vyvinutá teprve po 10 dnech.
Mláďata ve věku 3-4 týdnů skáčou !! - je to normální, časem je to určitě přejde. V tomto věku je raději nevyndávejte ven z terária a berte je do ruky pouze uvnitř chovné nádoby.
Mláďata můžeme odstavit ve věku 3-4 týdnů (to závisí na velikosti vrhu a na kondici matky)
Ve dvou letech je samice již neplodná.

Zdroj-> http://www.chcimys.estranky.cz/clanky/rozmnozovani-a-pece-o-mladata.html
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář