Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozmnožování :)

28. 8. 2013

Kdy jsou osmáci plodní a můžete začít s rozmnožováním?

Samička už v šestém týdnu života, ale je to moc brzo, takže takhle mladou k samci nedávejte. Samec začne být plodný o něco později - je to různé někdy ve třech nebo pěti měsících, někdy až v prvním roce života.

 

  • volte vždy nepříbuzenský pár
  • nenechte pářit se osmáka s šedým zákalem, ani jeho příbuzného (např. pokud máte dva bratry nebo sestry a jeden z nich má zákal a druhý ne, nesmí se rozmnožovat ani jeden)

 

Samotný akt trvá pár okamžiků - osmáci vydávají cvrlikavé zvuky a třepou ocásky. Pak už je hotovo a za tři měsíce můžete očekávat narození mláďat. Že je samička těhotná poznáte tak, že má prostě větší břicho, víc jí nebo prostě dělá jiné věci než normálně  :-) Pár dní před porodem si začne budovat hnízdo tak, že sbírá lehký materiál (ubrousky, toaletní papír, seno) a odnáší si ho do domečku (pokud chováte víc osmáků dejte těhotné samici k dispozici vlastní domeček). Porod by neměl být komplikovaný, samice ho zvládne sama. Někdy se ovšem stává, že svá mláďata sežere. Osobně nevím proč to dělají, ale v žádném případě samici neubírejte v době její gravidity na potravě. Mláďata se rodí ochlupená, vidí a po pár hodinách jsou schopna přijímat pevnou potravu, v jednom vrhu jich může být až osm. Po porodu bude nejspíš samička vyžadovat větší přísun vody, tak dohlédněte na to, aby měla vodu pořád k dispozici. Narozené malé samičky začínají být plodné už v šestém týdnu, proto je nutné oddělit je pak od všech samců (mláďat i otce). V šestém týdnu se mláďata také nejdříve odstavují od matky.

 

POZOR!

V den a dva dny po porodu je samice silně plodná, proto by se měla oddělit tak na týden i s mláďaty od samce. Další zabřeznutí hned tak rychle po sobě by ji totiž vyčerpalo a dřív by uhynula. Proto by, podle mého názoru, měla rodit maximálně třikrát s ročním odstupem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář