Jdi na obsah Jdi na menu
 


Barevné variace potkanů :)

28. 8. 2013
Foto název popis
albín
albino
Potkan není schopen vytvářet pigment. Je tedy čistě bílý, očI jsou světle červené (pink) - znám od 19. století, mezi standardy od roku 1901.
aguti
agouti
Existuje několik druhů aguti. Chocolate Aguti, Blue Aguti, Mink Aguti a další. Společným znakem je "ticking" srsti, jsou to černé proužky na každém chlupu. Ticking by měl být co nejvíce rovnoměrný, tlapky, uši a ocas by měly být svým zabarvením co nejblíže barvě srsti. Toto zbarvení se vyskytuje u všech kreseb.
pudrově modrá powder blue Břidlicově šedá srst, bez dalšího zabarvení (může být i ve varietě aguti - s nazrzlou podsadou), včetně bříška. Černé oči,ale i ruby, tlapky a ocas s modrým pigmentem. Známý od roku 1929.
béžová
beige
Známý od roku 1991.Střední béžová, břicho a nohy jsou stejné barvy, oči ruby nebo černé. U nás se beige uznává i s červenými.
černá
black
Černá srst, černé oči. Možno se stříbrným tickingem. V mnoha kresbách.
americká modrá
blue, english
 
Světlejší lesklá modř bez dalšího zabarvení, včetně bříška. Černé oči, tlapky, uši a ocas s modrým pigmentem. Známý od roku 1898, mezi standardy zařazen jako modrá.
ruská modrá
blue, russian
Tmavá modrá barva s kovovým leskem, očI jsou černé.
ruská stříbrná
russian silver
Americká modrá a ruská modrá v jednom :).
šampaňská
champagner
Teplá béžová barva bez dalšího zbarvení, včetně bříška. Tlapky, ocas a uši se světlým pigmentem. Oči jsou červené. Známý od roku 1935, mezi standardy zapsán v roce 1976.
čokoládová
chocolate
Čokoládové hnědá srst. Oči černé, ocas, uši a tlapky pigmentované. Známý od 1915, mezi standardy zařazen v roce 1935.
skořicová
cinnamon

Skořicová srst s čokoládově hnědým tickingem, šedohnědý podklad, bříško bývá hnědošedé se šedostříbrným podkladem, bez tickingu. Oči jsou černé nebo rubínové.. Známý od roku 1925, mezi standardy od roku 1935 jako plavý aguti, od roku 1976 jako skořicový aguti.

 

amber
amber
Světle zlatavě oranžová se stříbrným tickingem. Podsada je zbarvena do krémova, oči jsou červené.
fawn
fawn
Zlatě oranžová. Oči jsou tmavě červené (ruby)
himalájské zbarvení
himalay
Bílá srst s načernalými nebo hnědými znaky, které jsou narozdíl od siamských znaků jen těsně u tlapek, čumáčku, uší a konce ocasu. Červené oči. Známý od roku 1972, standard zapsán v roce 1981
siamské zbarvení
siames
Tělo krémové barvy, kolem čumáčku, ocásku a tlapek jsou znaky tmavší barvy, stejně jako u siamských koček. Znaky mohou být v odstínech hnědé i šedé. Oči jsou červené (u nových variant i černé). Známý od 70. let.
šeříková
lila
Celkem nepředstavitelná barva, jedná se spíše o teplou hnědostříbrnou barvu. Černé oči, pigmentované tlapky, uši i ocas. Známý od roku 1996.
topas
topaz
 
Sytá zlatavá barva, tmavší amber, ale oči jsou rubínové.
perlová
pearl
Světle stříbrná s modro stříbrným leskem, břicho je stejné barvy, oči černé. Potkani tohoto zbarvení nebo s genem pro toto zbarvení se mezi sebou nesmí křížit, může to vést ke smrti vrhu nebo jeho části.
norek
mink
Tmavá hnědošedá srst s modrým zabarvením. Hnědošedý pigment na tlapkách, ocase a uších. Oči černé. Známý od roku 1905.
mock mink
havana
Barva jako mink (bez modré podsady), ale světlejší. Oči ruby nebo černé.
platinová
platinum
Stříbřitá s nádechem do modra, oči ruby nebo černé.
silver stříbro Stříbrně šedá srst s nádechem ledové modři, červené oči. Známý od roku 1996.
dove holubičí šeď Holubičí šeď bez dalšího zabarvení. Oči červené nebo rubínové, tlapky, uši a ocas se stejným pigmentem. Známý od roku 1935.


Kresby

Foto název popis
jednobarevný
solid
Beze znaků. Barva je po celém těle potkana, na těle nejsou žádné bílé skvrny, v ideálním případě jsou zbarveny i tlapky až na prsty.
berkshire
berkshire
 
Co největší bílý pravidelný obdélník na bříšku, neměl by se přímo dotýkat tlapek a měl by být co nejostřeji ohraničen..mel by byt ocas od konce do poloviny bily, tlapky vepředu bílé po lokty, vzadu po kotníky Bílá lysinka nebo tečka na čele jsou vítány. Známý od roku 1957.mel by byt ocas od konce do poloviny bily, tlapky vepředu bílé po lokty, vzadu po kotníky.
kapucín
capped
Bílý potkan s barevnou kapucí na hlavě. Kapuce by měla zasahovat jen po uši a nesmí sahat pod bradu zvířete. Lysina nebo bílý puntík v jejím místě je žádoucí, lysina se ale nesmí otevírat směrem k zádum a musí být spojena mezi ušima. Zbytek těla je bílý, bez barevných skvrn a chlupů. Známý od roku 1915, mezi standardy od roku 1981.
japonská kresba
hooded
 
Známý jako kapucín, pravidelná barevná kapuce pokrývá hlavu, na kapuci navazuje pruh na zádech. Pruh je nepřerušovaný, maximálně 2 cm široký, pigment na ocase zasahuje co nejdál. Skvrny a barevné chlupy mimo kapuci a pruh nejsou žádoucí. Zbytek těla je bílý. Známý od roku 1840, mezi standardy od roku 1901, jako kapucín od roku 1976. Správný překlad je sice kapucín, ale u nás je častěji užíván název potkan s japonskými znaky.
husky
husky
Bříško, boky, tlapky a část hlavy jsou bílé, zbytek těla může mít jakékoliv zbarvení. Nejznámější je šedobílé zbarvení, mláďata se přitom rodí jako černobílá, časem jim srst zesvětlá. Na hlavě jsou dva tmavé trojúhelníky táhnoucí se pres oči a bílá lysinka. Nežádoucí je límec, barevné skvrny na bílé ploše a naopak.Potkani s lysinou se mezi sebou nesmí křížit!!!
irská kresba
irish
Tmavá srst, bílý trojúhelník na hrudi vrcholem směřuje k ocásku zvířete, měl by být co nejzřetelněji ohraničen. Známý od roku 1837, mezi standardy od roku 1907.
nemám foto :) bareback
bareback
 
Bílý potkan s kapucí zasahující za uši zvířete. Bílé partie opět bez barevných skvrn a chlupů..
pestrý
variegated

Hlava a bedra mohou být pokryta barevnou kapucí s bílými skvrnami, na zbytku těla jsou další skvrny, nejlépe pravidelně rozmístěny, možno v jiném odstínu, bříško a nohy jsou bílé. Známý od roku 1900, jako standard uznán s přestávkami od roku 1909.

varieberk
varieberk
 
Potkan má bílé břicho, barva na bocích přechází do bílé "strakováním".
lysina
blazed
Potkánci s lysinou, na zbytku těla nejsou další bílé znaky.
skvrna na čele
spotted
Potkani s tečkou uprostřed hlavy.

Stavba těla a druh osrstění

Foto název popis
bezsrstí
sphynx, nunu
Kůže by měla být zcela bez srsti, ale je povoleno chmýří na hlavě, bříšku a tlapkách. Fousky mohou být zakroucené,ale také žádné. Kůže muže být zvrásněna, vyskytují se ve všech možných barevných mutacích. Známý od roku 1932. U nás neuznaný - samice mají problém s kojením.
fuzz fuzz  Srst je řídká, jemná, fousky jsou opět zakroucené, krátké, na fotografiích může působit jako sphynx. Fuzz musí mít jemnou vatičkovou podsadu!
kudrnatá srst rex
Srst je o něco delší než u krátkosrstých potkanu, je kudrnatá, u starších jedinců kvalitnější. Chlupy jsou hrubší a tvrdší, zatočeny jsou i fousy. Známý od roku 1976.
saténová srst satin   Srst je kratší, jemná a hebká, přiléhá k tělu, typický je lesk srsti. Mohou se vyskytovat v jakékoliv barevné variantě, známi jsou několik let, rozšířeni hlavně v USA. U nás ve varietě satin fuzz.
dumbo
dumbo
Zabarvení a typ srsti existuje v různých variantách. Zvláštností je tvar a posazení uší, ty by měly být co nejníže a co největší. Tělo bývá zavalitější, hlava širší. Známý od roku 1991.
nemám foto :) bezocasí
manx
Ocas by měl zcela chybět, stavba těla je tak poněkud odlišná. Vrhy jsou vždy smíšené, připouští se bezocasý samec se samicí s ocasem s geny pro bezocasost, protože bezocasá samice mívá problém s porodem. Mohou se vyskytnout odchylky ve stavbě kostry, celkově jsou zavalitější. Známý od 40. let. U nás nechovní.
odd-eye různoocí  Potkani s nestejně zbarvenýma očima, kombinace červené, rubínové a černé.
double rex
dvojitý rex
Srst podobná kudrnaté (rex), celý život,ale potkánek vylínává a zase obrůstá. Vhodný hlavně na chov - se standard samicí bez ušlechtilých genů se narodí 100% mláďat v rex osrstění.
nemám foto :) harley
dlouhosrstí
 
Poprvé v Americe v roce 2002. V roce 2005 dovezeni i do ČR ( jako jediní dlouhosrstí v Evropě ). Neuznaná varieta!
standard
standard
Mají hladkou rovnou srst, ocas dlouhý přibližně jako tělo a uši posazené poměrně vysoko na hlavě.

Jsou celosvětově oficiálně uznáváni všemi chovatelskými kluby potkanů.
velveteen Podobný jako rex, jen srst je jemnější na dotek. V dospělosti se vytrácí kudrnatost,ale jemnost srsti zůstává. Do ČR dovezen v roce 2005.
 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář